fbpx

Chroniczne zmęczenie. Jak o siebie zadbać, gdy brakuje energii?

Czy czujesz się ciągle zmęczona? Nie możesz zebrać myśli bez porannej kawy? Budzisz się niewyspana, mimo, że spałaś nawet siedem godzin? A może cierpisz na bezsenność? Po południu ledwo stoisz na nogach, więc pijesz kolejną kawę albo ratujesz się czekoladowym batonikiem, co wcale nie dodaje Ci energii? Znasz to? Nie jesteś w tym sama. Chroniczne zmęczenie dotyka wiele z nas!
Wbrew powszechnemu podejściu, chroniczne zmęczenie jest poważną dolegliwością, której nie możesz ignorować. Jest to bardzo jasny sygnał od organizmu, że coś się dzieje. Może być wynikiem przewlekłego stresu, przepracowania, problemów ze snem, osłabienia układu odpornościowego, niedostatecznej detoksykacji czy też problemów trawiennych.  Jedno jest pewne. Twoje ciało jest przeciążone i woła o pomoc.

Chroniczne zmęczenie - diagnostyka

Przyczyn przewlekłego zmęczenia może być wiele. Jednak na początek przyjrzyj się jak wygląda Twoja wieczorna rutyna. Co jesz na kolację, ile godzin śpisz, jakiej jakości jest to sen, czy unikasz światła niebieskiego wieczorem, czy uwalniasz stres nagromadzony w ciągu dnia.
Następnie zrób badania laboratoryjne. Chroniczne zmęczenie może wynikać z anemii z powodu niedoboru żelaza albo witaminy B12, niskiego poziomu witaminy D, nieprawidłowo działającej tarczycy, przeciążonej wątroby, niestabilnego poziomu glukozy we krwi, wyczerpanych nadnerczach, infekcji wirusowych czy pasożytów.
Na moim instagramie, w wyróżnionych relacjach, znajdziesz informacje o tym, jak dobrze przygotować się do badań, żeby ich wyniki były wiarygodne.

Chroniczne zmęczenie - 3 kroki na początek

W pierwszej kolejności ogranicz do minimum te trzy grupy produktów, i sprawdź, jak się będziesz czuła.

Kawa i produkty z kofeiną
Kawa i produkty z kofeiną działają pobudzająco, ale nie likwidują przyczyny zmęczenia. Obciążają nadnercza. Do tego, ich nadmiar utrudnia wchłanianie żelaza i magnezu z pożywienia, a właśnie te dwa minerały dodają Ci energii na co dzień. Zamiast kawy, wypij zieloną herbatę, matchę, dobrze skomponowany zielony koktajl albo po prostu szklankę ciepłej wody.
Cukier
Słodycze i produkty przetworzone, w których ukryty jest cukier, zaburzają apetyt i ograniczają spożycie bardziej wartościowych produktów. Negatywnie wpływają na Twoje bakterie jelitowe, utrudniają przyswajanie witamin i minerałów, wyczerpują organizm, który musi cały ten cukier strawić i zneutralizować. Dlatego omijanie cukru szerokim łukiem to dobry pomysł. A jeśli podjadanie słodyczy to Twój problem to zerknij na mój wpis Jak nie podjadać słodyczy? 9 skutecznych sposobów.
Alkohol
Szczególnie ten pity wieczorem. Łatwo po nim zaśniesz, ale nie będziesz w stanie wejść w fazę snu głębokiego, który daje odpoczynek i regenerację. Znajdź dla siebie  inny sposób na relaks i odstresowanie po całym dniu.

Kolejny dobrym krokiem jest zdrowy i spokojny detoks, który pomoże Ci oczyścić ciało, ograniczyć słodycze i wskoczyć na zdrowsze tory.

Twoje ciało jest przeciążone i przemęczone, dlatego tak źle się czujesz. Więc zanim zaczniesz wprowadzać zdrowsze zmiany w menu, przygotuj się. Dzięki temu będziesz mogła w pełni korzystać z tego zdrowszego jedzenia. W przeciwnym razie, Twoje ciało nie będzie w stanie przyswoić tych wszystkich witamin i minerałów, których tak bardzo potrzebujesz.
Zacznij od codziennego picia koktajli, które pomogą Ci oczyścić organizm. Sprawdź pięć prostych przepisów, które dla Ciebie przygotowałam.
.

Zacznij wprowadzać zdrowsze zmiany do swojego menu.

Często wystarczy zwykła, prosta z pozoru zmiana diety, żeby organizm otrzymał potrzebną dawkę energii i zaczął sprawniej funkcjonować. A to od razu przekłada się na całe Twoje życie.

Co jeść, żeby dodać sobie energii przy chronicznym zmęczeniu?

Zdrowe i wartościowe menu jest łatwiejsze do wprowadzenia w życie, niż myślisz. Wystarczy, że będziesz się kierowała koncepcją talerza zdrowego odżywiania. To wiele ułatwia! 
Zgodnie z nią połowę talerza mają zajmować warzywa i owoce, a druga połowa jest podzielona pomiędzy produkty pełnoziarniste i źródła zdrowego białka. Dodatkiem do takiego talerza jest zdrowy tłuszcz, przyprawy i zioła, odpowiednia ilość wody do picia w ciągu dnia oraz odpowiednio dobrana suplementacja. Tak skomponowane posiłki dostarczą Ci absolutnie wszystkiego, czego potrzebujesz – dobrych węglowodanów, zdrowego białka, witamin i minerałów.

Dlaczego to takie ważne, gdy ciągle czujesz się zmęczona?

Produkty z pełnego ziarna zapewnią Ci stały dopływ paliwa i pomogą uniknąć nagłych skoków i spadków poziomu cukru we krwi. Do tego pełne ziarna zawierają witaminy z grupy B. A gdy tylko spadnie ich poziom, od razu tracisz energię.
Produkty zapewniające Ci zdrowe białko to rośliny strączkowe oraz orzechy i dobrej jakości jajka. Jeśli jesz mięso i ryby to niech będą, jak najmniej zanieczyszczone i jedz je maksymalnie dwa razy w tygodniu. Aminokwasy naprawiają Twoje tkanki i pomagają Ci się porządnie regenerować. Pomagają też zwiększyć ilość neuroprzekaźników, które z kolei poprawiają Twój nastrój i samopoczucie. Jedzenie odpowiedniego białka w każdym posiłku pomaga uniknąć skoków cukru we krwi, a to sprawia, że Twoja energia jest na stałym, wysokim poziomie.
Źródła witaminy C – cytrusy, natka pietruszki, czerwona papryka, czereśnie, czarne porzeczki, truskawki, brokuły. Witamina C jest niezbędna dla nadnerczy, które chronią Cię przed przewlekłym zmęczeniem wywołanym stresem. Dzięki niej organizm lepiej zwalcza infekcje i skuteczniej przyswaja żelazo.
Źródła potasu – szpinak, awokado, dynia. Potas pomaga transportować składniki odżywcze do komórek, utrzymać równowagę wodną, a także regulować skurcze mięśni i zachowywać układ nerwowy w zdrowiu.
Źródła żelaza – kasza gryczana, soczewica, amarantus, kasza jaglana, sezam, ciecierzyca, suszone morele, płatki owsiane, chleb na zakwasie. Brak żelaza jest najczęstszą przyczyną anemii, a ta prowadzi do niskiego poziomu czerwonych krwinek, a więc w efekcie do chronicznego zmęczenia, którego objawami są osłabienie, bladość, brak energii, łamliwe paznokcie. Witamina C zwiększa przyswajalność żelaza.
Źródła magnezu – produkty z pełnego zboża, strączki, suszone owoce, pestki dyni, szpinak. Magnez jest niezbędny do przetwarzania pożywienia w energię. Rozluźnia mięśnie i wspomaga sen. Gdy masz go za mało, czujesz się zmęczona i osłabiona.
A do tego pamiętaj! Im więcej zjesz zdrowego i pełnowartościowego jedzenia, tym mniej masz miejsca i ochoty na produkty, które obciążają Twój organizm – cukier, nabiał kiepskiej jakości, mięso, przetworzone produkty, rafinowane zboża. Dlatego dbaj o to, co ląduje na Twoim talerzu. To jeden z filarów Twojego zdrowia , świetnego wyglądu i samopoczucia!
.