fbpx

Dieta wege

Naukowcy są zgodni, co do tego, że dieta roślinna jest zdrowa i odpowiednia na wszystkich etapach życia. A do tego może być skuteczna w profilaktyce i leczeniu wielu schorzeń, wliczając choroby układu sercowo-naczyniowego, które niestety są plagą naszych czasów, cukrzycę typu 2, nadciśnienie, otyłość oraz niektóre typy nowotworów.

Ale żeby rzeczywiście tak było, musisz pamiętać o kilku kwestiach.
Po pierwsze dieta roślinna powinna być różnorodna, odpowiednio skomponowana i oparta na produktach, jak najmniej przetworzonych. Nie powinna polegać na wykluczeniu mięsa z diety i jedzeniu rogalików z dżemem albo sojowych parówek.
Po drugie, bardzo ważna jest odpowiednia suplementacja. Na pewno witaminy B12 i witaminy D. No i koniecznie sprawdź czy jesz odpowiednią ilość produktów bogatych w jod.
Po trzecie, pamiętaj, żeby te wszystkie zmiany były naprawdę Twoje. Nie rób niczego na siłę, bo ktoś Cię namawia. Daj sobie czas, wprowadzaj nawet małe zmiany, ale rób to codziennie. I sprawdzaj, co u Ciebie działa, a co zupełnie nie.

Dlaczego dieta wege jest zdrowa?

Dieta wege bogata w warzywa, owoce, produkty z pełnego ziarna, strączki, orzechy, nasiona dostarczy Ci mnóstwo błonnika, witamin, składników mineralnych, fitozwiązków, antyoksydantów i innych bioaktywnych związków roślinnych, które bardzo mocno wspierają Twoje zdrowie i samopoczucie. 

Do tego taka dieta zawiera mniej składników typowych dla produktów odzwierzęcych, czyli nasyconych kwasów tłuszczowych, cholesterolu oraz zanieczyszczeń rozpuszczonych i zmagazynowanych w tłuszczu.

Dlatego właśnie dieta oparta w większości na roślinach wspiera prawidłowe działanie całego  Twojego ciała. Żywiąc się w ten sposób łatwiej uniknąć chorób wynikających z nieprawidłowego odżywiania, takich jak otyłość, cukrzyca, choroby serca, próchnica, nowotwory, obniżona odporność organizmu czy stany obniżonego nastroju.

Nie musisz też martwić się o niedobory białka, wapnia, żelaza czy cynku. Rośliny są w stanie zapewnić wszystkie te substancje. Więcej o tym napisałam w osobnych wpisach.

Poczytaj jeszcze

Chcesz działać od razu?
Potrzebujesz pomocy w skomponowaniu zdrowej diety wege?
Zapisz się na indywidualną konsultację dietetyczną!

A tutaj mam coś jeszcze dla Ciebie!

.