fbpx

Zdrowe nawyki, które pomogą Ci jeść zdrowiej!

Dbanie o zdrowe nawyki żywieniowe jest tak samo ważne, jak jedzenie zdrowych posiłków. Bo nawet, gdy masz dokładnie rozplanowany jadłospis i tak niektóre sytuacje mogą sprawić, że zjesz coś, co Ci po prostu nie służy. Zarwana nocka, wymagający projekt czy kłótnia z mężem i Twój mózg będzie szukał ukojenia. Jeśli do tej pory znajdował je w czekoladzie czy lodach, tym razem będzie tak samo. Działa po prostu nawykowo. Dlatego właśnie zdrowe nawyki żywieniowe są takie ważne.

Jak ogarnąć zdrowe nawyki?

Po pierwsze, zwróć na nie uwagę. Zauważ i wypisz te nawyki, które Ci nie służą. Które sprawiają, że jesz więcej niż potrzebujesz, że jesz wtedy, gdy nie jesteś głodna, że jesz słodycze albo słone przekąski. 

Po drugie, sprawdź kiedy te nawyki się pojawiają albo co je odpala. Może to być na przykład pobudka, wejście do kuchni, tankowanie na stacji benzynowej, jazda autem albo za dużo stresu i napięcia, za mało wypitej wody, za mało ruchu, nieprzespana noc.

I po trzecie, wymień nawyki, które Ci nie służą na te zdrowsze. Poniżej znajdziesz listę nawyków, od których warto zacząć.

Pamiętaj, że Twoje nawyki nie są wykute w kamieniu. Codziennie możesz zacząć je zmieniać. Wszystko zależy od tego, jak bardzo te zdrowsze nawyki są dla Ciebie ważne i kim chcesz się stać dzięki nim. Czy chcesz być kobietą, której ciężko się skoncentrować, a popołudniami zasypia na stojąco? Czy może jednak wolisz być kobietą, która dba o swoje zdrowie, mam mnóstwo energii i dzięki temu osiąga swoje cele? Tutaj wszystko zależy od Ciebie!

5 zdrowych nawyków, od których warto zacząć

W nawykach doskonale sprawdza się zasada Pareto, która mówi o tym, że za 80% Twoich efektów odpowiada 20% Twojego nakładu pracy. Więc wystarczy, że wprowadzisz 1-2 z kluczowych nawyków, o których zaraz Ci napiszę, a one przełożą się na znaczną poprawę Twojego sposobu odżywiania, a tym samym zdrowia, wyglądu i samopoczucia. Myślę, że jest to świetna wiadomość!

Co więcej, wprowadzenie jednego z tych nawyków, rozkręca spiralę. I nim się obejrzysz, wszystkie zakorzenią się w Twoim życiu.

Dobra, to przechodzimy do konkretów!

1. Zadbaj o przynajmniej 12h przerwę w jedzeniu

Każdy kęs, który zjadasz wymaga od Twojego ciała olbrzymich nakładów energii i pracy. Dlatego, gdy non stop coś podjadasz albo, gdy przerwy między posiłkami są krótkie, Twój przewód pokarmowy nie ma kiedy porządnie się oczyścić, wchłanianie substancji odżywczych jest zaburzone, a regeneracja i naprawa organizmu mało efektywna. Dlatego te minimum 12 godzin bez jedzenia jest takie ważne. Dzięki tej nocnej przerwie Twój organizm nie jest zajęty trawieniem i wchłanianiem. Ma czas i zasoby na regenerację. Dlatego, dzień zaczniesz wyspana i pełna energii. Poprawi się Twoja pamięć, koncentracja, pozbędziesz się ‘waty’ w głowie. Poprawi się też wrażliwość Twoich komórek na insulinę, czyli skończą się napady głodu, czy chęć na słodkie.

2. Planuj swoje posiłki

Jak dla mnie (i moich klientek) to jeden z kluczowych nawyków, który sprawia, że zdrowsze jedzenie staje się znacznie łatwiejsze. Im więcej planowania posiłków tym mniej podjadania słodyczy i niezdrowych przekąsek, zastanawiania się ‚co mam dzisiaj ugotować na obiad?’, stania w korkach i kolejkach, przetrząsania szafek. Na początek wystarczy Ci kartka i długopis. Po prostu usiądź i zaplanuj swoje posiłki na kilka dni do przodu. A w tym wpisie, znajdziesz pięć powodów, dla których warto planować swoje posiłki.

3. Do picia wybieraj wodę

To zdecydowanie najtańszy i najprostszy nawyk, który przynosi wielkie efekty. Twoje ciało w większości składa się z wody, nic dziwnego, że potrzebuje jej do prawidłowego funkcjonowania. Chcesz mieć jędrną, oczyszczoną skórę, chcesz lepiej trawić, mieć więcej energii, unikać zmęczenia i bólu głowy, lepiej spać i się regenerować to pij wodę, najlepiej ciepłą. Przygotuj sobie butelkę z wodą i trzymaj ją pod ręką przez cały dzień.

4. Zjedz jedną zieloną sałatkę albo wypij jeden zielony koktajl dziennie

Zielone warzywa liściaste to najzdrowsze z warzyw. Cudownie odżywią ciało, bo są pełne witamin, minerałów, antyoksydantów i błonnika. Dzięki temu mają potężne właściwości zdrowotne. A do tego cudownie tłumią ochotę na słodkie. Udowodniono, że kiedy kobiety spożywały sałatkę jako pierwsze danie albo dostawały ją razem z daniem głównym, zjadały mniej kalorii podczas reszty posiłku i rzadziej sięgały po deser. Pobierz bezpłatne materiały, w których znajdziesz wskazówki, jak skomponować sycący i odżywczy zielony koktajl oraz pięć przepisów na koktajle, które pomogą Ci w detoksie cukrowym!

5. Ruszaj się codziennie

Codzienna aktywność fizyczna ma moc. Ale od razu zaznaczam, że nie musisz wyciskać potów na siłowni, której nienawidzisz, bo chcesz schudnąć. Absolutnie nie! Dopasuj aktywność fizyczną do siebie. Wybierz to, co sprawia Ci frajdę i zadbaj o ruch przy okazji. Masz całe mnóstwo możliwości!

Co dalej?

Po prostu zacznij działać! Bo bez Twojego zaangażowania nic się nie zmieni. A, jeśli potrzebujesz wsparcia i chcesz mieć pewność, że tym razem rozpykasz swój zdrowszy nawyk i na stałe wprowadzisz go w życie to zapraszam Cię na mój kurs online ‘Zdrowe nawyki w 21 dni’

A tutaj mam coś jeszcze dla Ciebie!

Wskazówki, jak dobrze skomponować zielony koktajl i 5 przepisów na zielone koktajle, które pomogą Ci w detoksie cukrowym! 
Zacznij budować swoje zdrowsze nawyki już dzisiaj!

.