fbpx

Dlaczego zdrowe jedzenie ma znaczenie?

Z dwóch prostych powodów. Po pierwsze, lepiej zapobiegać, niż leczyć. A po drugie, jesteś tym, co jesz. Dwa oklepane hasła, pod którymi podpisuję się obiema rękami. Jeśli chcesz żyć dłużej w zdrowiu, mieć lepszą pamięć i koncentrację, więcej energii, mniej chorować, być bardziej odporna na stres, mieć zdrowszą skórę i wymarzoną sylwetkę to właśnie dlatego warto zacząć jeść zdrowiej. Dorzuć do tego jeszcze odpowiednią dla siebie aktywność fizyczną, dbanie o swoje emocje, i regularne badania, i masz przed sobą gotowy przepis na zdrowe, szczęśliwe i pełne życie.

Czym jest zdrowa dieta?

Zdrowa dieta opiera się na produktach, jak najbardziej różnorodnych i, jak najmniej przetworzonych. To podstawa. Ale masz tutaj też możliwość wyboru, co w danych momencie chcesz i możesz zjeść. Tutaj wszystko zależy od Ciebie. Ważne jest, żebyś była w tym wszystkim dla siebie dobra i wyrozumiała. Żebyś doceniała siebie za każdy krok w kierunku zdrowszego odżywiania. Żebyś coraz częściej wybierała to, co zdrowsze i, co bardziej Ci służy.

Pamiętaj, że nie musisz jeść według rozpiski, liczyć kalorii, robić dodatkowego treningu, bo zjadłaś kawałek tortu na urodzinach koleżanki czy rzucać wszystkiego w kąt, bo w weekend nie trzymałaś się planu.

Nie! Działaj codziennie. W swoim tempie wprowadzaj zmiany, których pragniesz i na które jesteś gotowa. Po prostu.

Od czego zacząć zdrowsze odżywianie?

Prawda jest taka, że nie posprzątasz domu, jeśli nie będziesz wiedziała, gdzie leży kurz. Dlatego zacznij od dokładnego przeanalizowania tego, co jesz i jak żyjesz teraz. Im więcej o sobie wiesz, tym łatwiej i skuteczniej będziesz wprowadzać zdrowsze zmiany.

Dlatego tak ważne jest to, jak się czujesz w ciągu dnia, ile snu potrzebujesz, żeby być pełną energii przez cały dzień, jakie jedzenie Ci nie służy, jakie masz wyniki krwi, jak się czujesz po treningu czy po spacerze, dlaczego sięgasz po jedzenie, jakie produkty sprawiają, że jesz więcej niż potrzebujesz.

To jest też super ważne, ze względu na chaos informacyjny, którego dzień w dzień doświadczasz. Teraz możesz znaleźć badania potwierdzające bądź podważające praktycznie każde zalecenie. Można od tego totalnie oszaleć! Ale, kto będzie lepiej wiedział, które z tych zaleceń są dobre dla Ciebie? No nikt inny, tylko Ty!

Dlatego obserwacja swojego ciała i zwracanie uwagi na te wszystkie sygnały, które Ci wysyła to podstawa!

Ta wiedza uchroni Cię też przed wprowadzaniem zmian, które sprawdzają się u Twojej przyjaciółki albo wyszperałaś w necie. Ale, jeśli Ty tych zmian teraz nie potrzebujesz albo kolidują one z Twoim życiem to szybko o nich zapomnisz. A stąd już prosta droga do frustracji i samobiczowania. A tego z całą pewnością nie potrzebujesz!

Dlatego zacznij od tych czterech kroków.

Krok 1: Co tak naprawdę jesz i pijesz?

Tak długo, jak nie zobaczysz czarno na biały, co tak naprawdę jesz i pijesz każdego dnia, i przede wszystkim, ile tego wszystkiego ląduje na twoim talerzu, możesz żyć w błogiej nieświadomości, że wcale nie jest tak źle. A ja zachęcam Cię do przyjrzenia się na spokojnie, jak to Twoje odżywianie faktycznie wygląda. 

Zapisywanie swoich posiłków ma moc. Pokaże Ci słabe i mocne strony Twojej diety. Pomoże ci świadomie decydować o wprowadzeniu prostych, ale koniecznych zmian, na przykład zmodyfikować godziny posiłków czy zmniejszyć porcje. Pomoże Ci wychwycić produkty, które powodują u Ciebie dolegliwości lub alergie. Umożliwi Ci koncentrację nie na ogóle, a na szczegółach, które trudno zauważyć, a ich rola jest bardzo istotna. No i przede wszystkim będzie pierwszym krokiem do realnych i świadomych zmian w Twoim odżywianiu. O tym, na co zwrócić uwagę w wypełnionym dzienniczku przeczytasz we wpisie: Dlaczego warto prowadzić dzienniczek żywieniowy?

Oprócz tego, pobierz bezpłatne materiały ‘Jak wygląda Twój dzień?’, które pomogą Ci sprawdzić, co tak naprawdę jesz i pijesz, i gdzie możesz wprowadzić pierwsze zdrowsze zmiany.

BEZPŁATNY WORKBOOK

JAK WYGLĄDA TWÓJ DZIEŃ?

Sprawdź, co jesz i pijesz oraz, jak funkcjonujesz w ciągu dnia i zacznij wprowadzać zdrowsze zmiany, które będą Ci służyć!

.

Krok 2: Twoje nawyki żywieniowe

Zdrowe odżywianie jest teraz moim świadomym wyborem, czymś co po prostu się dzieje u mnie każdego dnia. To zbiór różnych nawyków, dzięki którym po prostu jem i żyję zdrowo. Mam tutaj na myśli na przykład wypicie szklanki ciepłej wody po przebudzeniu, zjedzenie pożywnego śniadania, ograniczenie spożycia alkoholu, wypijanie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia, picie jednego zielonego koktajlu codziennie, zrezygnowanie z przetworzonego jedzenia, czytanie etykiet, świadome jedzenie posiłków, planowanie tygodniowego menu, sięganie po zdrowsze alternatywy, ograniczenie słodyczy ze sklepu czy obserwowanie swojego ciała i sygnałów z niego płynących. 

Bardzo ważne jest, żebyś teraz przyjrzała się sobie i zobaczyła w jakim miejscu się znajdujesz, jak wyglądają Twoje nawyki. Bez tego nie będziesz wiedziała, co chcesz zmienić i dlaczego. 

Krok 3: Badania kontrolne

Badania kontrolne to kolejny bardzo ważny punkt na naszej liście. Będziesz miała jasność, jaki zmian potrzebujesz, żeby wesprzeć swoje zdrowie i samopoczucie. Dowiesz się, czy nie cierpisz na jakieś niedobory, czy Twoja tarczyca funkcjonuje prawidłowo, czy nie grozi Ci insulinooporność i czy wątroba pracuje bez zarzutu. Musisz wiedzieć, że wszystko, co się dzieje w organizmie ma jakąś przyczynę. Zdrowy organizm nie ma problemów z nadmiernymi kilogramami, z popołudniowymi spadkami energii, z kiepską skórą. I właśnie  dlatego tę przyczynę trzeba namierzyć.

BEZPŁATNE MATERIAŁY

BADANIA KONTROLNE

Sprawdź, jakie badania zrobić i jak się do nich dobrze przygotować

.

Krok 4: Magia małych kroków

Gdy już wiesz, jak wygląda Twoje menu, jak wyglądają Twoje nawyki i wiesz też co się dzieje w Twoim organizmie, czas na działanie. Wypisz w punktach wszystko, co chcesz zmienić, i co pomoże Ci w końcu zacząć jeść zdrowiej. 

Każdy ze swoich punktów rozpisz na małe kroki, tak małe, że będziesz mogła wykonać je już dzisiaj bez żadnego problemu. To świetna metoda, żeby pokonać opór mózgu, który z reguły nie lubi tracić energii na nowości. 
Wybierz maksymalnie pięć takich kroków i zacznij działać już dzisiaj. Jestem ogromnie ciekawa, co wybierzesz na pierwszy ogień. Daj mi znać!

Na koniec

Wiem, że ta droga do zdrowia, sprawności fizycznej, wymarzonej sylwetki, równowagi i akceptacji może być wyzwaniem. I, że często okazuje się, że jest wyboista i kręta, i zwyczajnie wymagająca. Ale pamiętaj, że nie musisz iść przez nią sama. Chętnie będę Ci towarzyszyć podczas tego spaceru i wspierać w robieniu kolejnych kroków. Jeśli czegoś potrzebujesz, po prostu do mnie napisz!

BEZPŁATNY WORKBOOK

JAK WYGLĄDA TWÓJ DZIEŃ?

Sprawdź, co jesz i pijesz oraz, jak funkcjonujesz w ciągu dnia i zacznij wprowadzać zdrowsze zmiany, które będą Ci służyć!

.