fbpx

Witamina D3. Wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć.

Kiedy ostatnio badałaś poziom witaminy D?

Praktycznie podczas każdej mojej konsultacji widzę niedobory witaminy D u moich klientek. Szacuje się, że tak właśnie to wygląda u 90% polskiego społeczeństwa. Dlaczego tak to przeżywam? Bo witamina D to coś znacznie więcej niż tylko zdrowe i mocne kości.

Do czego potrzebujesz odpowiedniego poziomu witaminy D?

Odpowiedni poziom witaminy D jest kluczowy dla Twojego dobrego zdrowia i samopoczucia.

Witamina D3 jest kluczowa dla mocnych zębów i kości, ponieważ odpowiada za gospodarkę wapniowo-fosforową, ułatwia wchłanianie wapnia w jelitach i sprzyja syntezie tkanki kostnej. Jej niedobór powoduje rozmiękczanie kości i przyczynia się do powstawania osteoporozy.

Witamina D3 wpływa też na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Ale nie chodzi tutaj tylko o sezonowe infekcje. Również o choroby przewlekłe czy autoimmunizacyjne. 

Witamina D to też dobrze funkcjonujący układ nerwowy. Jej niedobory przyczyniają się do spadku nastroju, depresji, zaburzeń pamięci, problemów z koncentracją, zmian neurodegeneracyjnych oraz przyspieszają starzenie się mózgu.

Witamina D3 wspiera też funkcjonowanie układu mięśniowego i krążenia, chroni przed nowotworami, poprawia insulinowrażliwość, pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę.

Sama widzisz, że warto, a nawet trzeba, zadbać o jej odpowiedni poziom.

Gdzie znajdziesz witaminę D?

Witaminę D możesz zapewnić sobie z jedzenia albo z promieni słonecznych. Niestety, żadna z tych dróg nie jest odpowiednio efektywna. 

W jedzeniu jest jej zwyczajnie za mało na pokrycie dziennego zapotrzebowania. Natomiast, jeśli chodzi o słońce to w okresie jesienno-zimowym mamy go za mało, a gdy pojawia się go więcej od razu stosujemy kremy z filtrem. Do tego większość dnia spędzamy zazwyczaj w biurze albo domu. W związku z czym, witamina D nie ma jak powstawać. 

Dlatego, w przypadku witaminy D, tak ważna jest odpowiednia suplementacja. Zanim jednak się do niej zabierzesz, zrób badania i zbadaj poziom witaminy D w organizmie.

Co zrobić, żeby suplementacja witaminą D była skuteczna?

Żeby suplementacja witaminą D była skuteczna i przynosiła oczekiwane efekty, należy zadbać o kilka spraw.

Po pierwsze, należy zrobić badania i dopasować odpowiednią dawkę suplementacyjną. To podstawa!

Po drugie, należy pamiętać, że witaminę D przyjmujemy z tłuszczowym posiłkiem w ciągu dnia. Wystarczy, jeśli będzie w nim awokado, orzechy, pestki, oliwa z oliwek.

Po trzecie, należy zadbać o odpowiedni poziom magnezu. Magnez jest niezbędny dla odpowiedniego metabolizmu witaminy D w organizmie i jej efektywne wykorzystanie w tkankach.

I po czwarte, należy zadbać o odpowiedni stan jelit. Im większa różnorodność mikrobioty, tym wyższe stężenie aktywnej formy witaminy D w organizmie. 

Czy witamina D zawsze powinna być suplementowana z witaminą K2?

Witamina K2 jest składową witaminy K i wpływa na aktywność białka odpowiedzialnego za wiązanie wapnia w kościach. Razem z witaminą D3 wzmacniają swoje działanie, ale nie jest prawdą, że suplementacja samą witaminą D3 nic nie daje. 

Witamina K2 jest wytwarzana głównie przez bakterie jelitowe. Jeśli jesz dużo zielonych warzyw, które są źródłem witaminy K, dużo błonnika, który jest pożywieniem dla bakterii jelitowych, i jeśli Twoje jelita są w dobrym stanie, to nie masz się o co martwić. Na pewno masz odpowiednią ilość witaminy K2 w organizmie.

Przed rozpoczęciem ewentualnej suplementacji witaminą K2 należy zbadać poziom witaminy D, wapnia i cholesterolu. Dopiero te wyniki pokażą czy suplementacja jest potrzebna. Na przykład jeśli witamina D3 będzie na odpowiednim poziomie, poziom wapnia będzie niski, a poziom cholesterolu wysoki, może to oznaczać, że wapń zamiast trafiać do kości oblepia naczynia krwionośne i powoduje ich twardnienie. Wówczas suplementacja witaminą K2 jest, jak najbardziej potrzebna po to, żeby kierować wapń właśnie do kości.

Co dalej?

Chciałabym, żebyś od dzisiaj pamiętała o witaminie D. Sprawdź jej poziom w organizmie i, jeśli potrzebujesz, to zadbaj o odpowiednią, pod kątem ilościowym, jak i jakościowym, suplementację. Mam nadzieję, że nie masz już wątpliwości, jak odpowiedni poziom witaminy D w organizmie jest ważny dla Twojego zdrowia i samopoczucia.

A tutaj mam coś jeszcze dla Ciebie!

Zacznij ze mną swój świeży, zdrowy start! Pobierz materiały i odmień swoje podejście do odchudzania. Spraw, że stanie się ono dla Ciebie proste, przyjemne i wreszcie skuteczne!

.