fbpx

Czy jesz tylko wtedy, gdy naprawdę jesteś głodna? Objawy głodu fizycznego

Jedzenie ma być Twoim paliwem i to, paliwem, jak najlepszej jakości. Twoje posiłki mają być sycące, smaczne i przede wszystkim odżywcze. Dzięki temu dodadzą Ci energii do działania, pomogą poprawić wyniki i odzyskać wymarzoną sylwetkę.

Niestety, prawda jest taka, że coraz częściej przypisujesz jedzeniu funkcje, których nie jest w stanie spełnić. Jesz, bo chcesz poczuć się lepiej, potrzebujesz chwili dla siebie czy przerwy w pracy. Często też sięgasz po jedzenie, żeby pozbyć się nagromadzonego napięcia i stresu. Obie jednak dobrze wiemy, że jedzenie w takich okolicznościach w niczym nie pomaga, a wręcz przynosi jeszcze więcej problemów. 

Dlatego właśnie zależy mi na tym, żebyś w większości przypadków sięgała po jedzenie wtedy, gdy naprawdę jesteś głodna, a nie na przykład z nudów czy dla poprawy humoru.

Gdy zauważysz dlaczego w ogóle sięgasz po jedzenie, będziesz miała przestrzeń na podjęcie najlepszego dla siebie wyboru i danie sobie tego, czego naprawdę potrzebujesz w danym momencie.

Dlaczego sięgasz po jedzenie?

Najogólniej dzieląc są trzy powody dla których sięgasz po jedzenie – głód fizyczny, głód emocjonalny i uzależnienie od jedzenia konkretnych produktów.

W tym wpisie skupię się na głodzie fizycznym, bo zależy mi na tym, żebyś coraz częściej sięgała po jedzenie wtedy, gdy naprawdę jesteś głodna, a resztę potrzeb zaspokajała w inny sposób.

Uczucie prawdziwego głodu pojawia się, gdy Twoje ciało strawiło poprzedni posiłek, przyswoiło składniki odżywcze, oczyściło się i potrzebuje kolejnej porcji energii, która zapewni mu prawidłowe funkcjonowanie. Najczęściej ma to miejsce trzy, cztery godziny po posiłku.

Objawy głodu fizycznego

Objawy głodu fizycznego to wyraźniejsze czucie smaku, zwiększona ilość śliny w ustach, wrażenie drapania w gardle, tak, jakby chciało Ci się pić. Dlatego też często możesz mylić uczucie pragnienia z głodem. Następnym razem zanim sięgniesz po kanapkę, napij się ciepłej wody i sprawdź, co się stanie. Prawdopodobnie okaże się, że wcale nie byłaś głodna, tylko chciało Ci się po prostu pić. 

Gdy zjesz posiłek i głód zostanie zaspokojony, pojawia się uczucie przyjemnej sytości. 

Jak ignorujemy głód?

W teorii, wszystko wygląda pięknie. Ale obie wiemy, że o ile noworodki i niemowlęta kierują się tymi sygnałami bezsprzecznie, o tyle z czasem stają się one coraz słabsze, aż dochodzimy do perfekcji w ich ignorowaniu. Robimy to na dwa sposoby:

  • nie jemy, gdy jesteśmy głodne – totalnie ignorujemy głód do momentu, gdy stanie się tak mocny, że nic nie jest w stanie nas już powstrzymać. To prowadzi do totalnego przejadania się, bo nie jesteśmy w stanie zauważyć sytości. 
  • jemy, gdy głodne nie jesteśmy na przykład według rozpiski, według cudzych wytycznych, z przyzwyczajenia.

Sama widzisz, że gdy dłuższy czas nie reagujesz odpowiednio na głód fizjologiczny, to również nie jesteś w stanie reagować na sytość. A to jest prosta droga do  notorycznego podjadania, przejadania się i wieczornego czyszczenia lodówki.

Dlatego tak ważne jest, żebyś przestała szukać magicznych sposobów na zagłuszanie głodu, a zaczęła go dostrzegać i szanować. Głód jest Twoim sprzymierzeńcem, a nie wrogiem.

Jeśli potrzebujesz pomocy w pracy nie tylko z głodem fizycznym, ale też emocjonalnym i uzależnieniem od konkretnych produktów to zapraszam Cię na kurs online ‘Twój zdrowszy talerz’.

Co możesz zrobić?

Pierwsze i najważniejsze – dopuść swoje ciało do głosu. Zacznij zwracać uwagę czy jesz, bo jesteś naprawdę głodna, czy próbujesz pozbyć się stresu, a może chcesz po prostu poczuć ulgę po długim i trudnym dniu. 

Zacznij prowadzić dzienniczek żywieniowy

Zapisuj w nim skrupulatnie wszystko, co zjadasz w ciągu dnia. Największą wagę przyłóż jednak do oznaczenia poziomu głodu przed spożyciem danego posiłku. Zapisuj też czy dany posiłek wiązał się z jakimś konkretnym wydarzeniem lub emocją. Prowadź obserwacje przynajmniej przez tydzień, a z całą pewnością wyciągniesz niezwykle wartościowe wnioski. Więcej o tym dlaczego warto prowadzić dzienniczek i na co zwrócić w nim uwagę znajdziesz w tym wpisie.

Zmień swoje menu

Zastąp niezdrowe jedzenie, zdrowszymi i odżywczymi posiłkami. Jedz dużo świeżych warzyw i owoców, roślin strączkowych i produktów z pełnego ziarna. To pożywienie, które odżywi i wyciszy Twoje ciało. A im więcej prawdziwego jedzenia w Twoim menu, tym mniej miejsca na pseudo pożywienie z fabryki. Dzięki temu Twój organizm przestanie być kontrolowany przez żywność przetworzoną i na nowo będziesz wiedziała, kiedy jesteś naprawdę głodna. Więcej o tym, jak ułożyć zdrowszy posiłek znajdziesz w tym wpisie. 

Znajdź swoje sposoby na stres

Znajdź swoje sposoby uwalniania napięć i stresu. Zamiast pocieszać się jedzeniem, zacznij praktykować jogę, pomedytuj, idź na spacer albo na rower, spotkaj się z przyjaciółmi. Zadbaj o siebie kompleksowo i zacznij dawać sobie to, czego naprawdę potrzebujesz w danym momencie. Więcej o stresie i o tym, jak sobie z nim radzić poczytasz w tym wpisie.

A tutaj coś jeszcze dla Ciebie!

Im bardziej pożywne śniadanie zjesz rano, tym mniej będzie Cię ciągnęło do słodkich bułek po drodze do pracy.

.