fbpx

Dlaczego diety odchudzające nie działają?

Jesteś po wielu dietach odchudzających, które na maksa Cię wymęczyły? Sprawiły, że odechciało Ci się wszystkiego? A może wystarczyła Ci tylko jedna? Żeby teraz zniechęcenie i frustracja z efektu jojo, który się pojawił totalnie Cię dobiły.

Niestety, tak to jest z dietami, których jedynym celem jest to, żeby cyferki na wadze się zgadzały. Są męczące i nieskuteczne, bo samo ograniczenie kalorii, nie zmienia Twojego podejścia do jedzenia, ani Twoich przyzwyczajeń. Takie diety sprawiają, że jeszcze bardziej fiksujesz się na swojej wadze, dzielisz swoje życie na ‘bycie na diecie’ i wytęsknione powroty do starych przyzwyczajeń i wątpisz, że kiedykolwiek osiągniesz swoją wymarzoną sylwetkę.

Dlaczego diety nie działają?

W skrócie. Działa to w ten sposób, że im mniej jesz w ciągu dnia, im częściej odczuwasz głód, im mocniej musisz się pilnować, tym więcej zjesz, kiedy Twoje hamulce puszczą. A to, że puszczą jest pewne, bo ciężko non stop funkcjonować w takim napięciu i ciągle ze sobą walczyć.

Teraz przedstawię Ci kilka, konkretnych powodów, dlaczego restrykcyjne diety odchudzające nie działają.

Odchudzanie najczęściej wiąże się z odczuwaniem głodu

Generalnie jedzenie jest regulowane przez biologiczne sygnały głodu i sytości, które płyną z naszego ciała. Jednak obecnie jemy wtedy, gdy nie jesteśmy głodne. Albo nie jemy, gdy głód odczuwamy. Przy odchudzaniu, głód jest gloryfikowany. Wierzymy, że żeby być szczupłą musimy czuć głód. I oczywiście znamy sto sposobów, jak ten głód maskować. Tymczasem długotrwałe niereagowanie na głód prowadzi do totalnego rozregulowania całego organizmu. Do frustracji, zniechęcenia, obniżonego nastroju, a w konsekwencji do jedzenie bez hamulców.

Diety odchudzające to ciągła kontrola tego co jesz, liczenie kalorii i dzielnie produktów na dobre i złe

To po pierwsze jest czasochłonne, frustrujące i stresujące dla Twojego organizmu. Ale też sprawia, że ciągle o tym jedzeniu myślisz. Wszędzie widzisz słodycze, których przecież powinnaś unikać, jak ognia. Twoje hormony szaleją. Twój metabolizm zwalnia i masz wrażenie, że tyjesz od szklanki wody.

Takie diety często są niedostosowane do Twojego życia i bardzo rzadko edukują

Dlatego nie dosyć, że jest Ci ciężko się zorganizować, to jeszcze przy najmniejszym potknięciu nie potrafisz wrócić na zdrowe tory. Nie potrafisz samodzielnie ułożyć sobie planu działania, i nie wiesz, co masz jeść, jakimi zasadami się kierować. I finalnie rzucasz wszystko w kąt.

Odchudzaniu bardzo często towarzyszy obniżony nastrój

Nagle nie możesz zjeść ulubionego ciasta od Mamy czy pizzy podczas wyjścia z przyjaciółkami. Wszystko się zmienia. A Ty czujesz złość i smutek przez te wszystkie wyrzeczenia. To jest dla Ciebie męczące, więc szybko znajdujesz milion wymówek i rezygnujesz ze swojego planu.

Zaczynasz myśleć w kategoriach 'wszystko albo nic'

Jesz według rozpiski i zegarka (a nie sygnałów organizmu), dzielisz produkty na dobre i złe, boisz się jakiegokolwiek odstępstwa od diety. A gdy się przydarzy to odpuszczasz całkowicie kontrolę i jesz dużo za dużo.

Nagle zaczynasz jeść mniej, niż dotychczas

Z dnia na dzień wchodzisz w tryb ‘dieta’ i nagle zaczynasz jeść mniej, niż dotychczas, Twoje ciało otrzymuje jasny sygnał, że dzieje się coś niepokojącego. Zaczyna zabezpieczać się przed okresem głodu. Spowalnia przemianę materii, spowalnia spalanie tłuszczu, magazynuje tkankę tłuszczową. A Ty jesz mniej, ale wcale nie chudniesz. Szybko dopada Cię frustracja i stwierdzasz, że te wszystkie Twoje starania nie mają sensu.

Dlatego właśnie pojawia się tutaj paradoks. Restrykcyjne diety odchudzające sprawiają, że finalnie zaczynasz jeść więcej niż przed dietą. A to prosta droga do efektu jojo i totalnej frustracji i zniechęcenia.

Co możesz zrobić?

Myślę, że to wystarczająca ilość dowodów na to, że nie warto bawić się w restrykcyjne diety odchudzające. Tym bardziej, że wiem, że można podejść do tego zupełnie inaczej. Ze spokojem, z lekkością, z zaufaniem do siebie i do swojego ciała 💚

Po pierwsze zadbaj o swoją relację z jedzeniem. Przyjrzyj się co, kiedy i dlaczego jesz, jakie emocje Ci towarzyszą.

Po drugie zadbaj o swoje posiłki. Tak, żeby były one sycące, odżywcze i smaczne. Podaruj sobie elastyczność i możliwość dokonywania wyborów tego, co chcesz zjeść, i na co masz ochotę. Ale też świadomie rezygnuj z produktów, które Ci nie służą.

I po trzecie zadbaj o swoje zdrowie. A przede wszystkim znajdź prawdziwy problem z jakim boryka się Twoje ciało (bo kg to przecież tylko objaw!). Wprowadź nawyki, które dodadzą Ci energii – pij więcej wody, wysypiaj się, regularnie oczyszczaj ciało z toksyn, uwalniaj stres i napięcia.

To są trzy filary Twojego spokojnego, skutecznego, przyjemnego i zdrowego odchudzania! Spróbuj tym razem właśnie w taki sposób podejść do tego tematu! Niczego przecież nie tracisz, a możesz bardzo dużo zyskać! 💚

A tutaj mam coś jeszcze dla Ciebie!

Pobierz bezpłatnego workbooka ‘Twój zdrowy start’ i zbuduj swoje solidne podstawy! Znajdziesz w nim 5 kroków, które pomogą Ci schudnąć zdrowo, przyjemnie i skutecznie!

Twój zdrowy start
.