fbpx

Co zrobić, żeby detoks cukrowy w końcu się udał?

Pewnie sama się już przekonałaś,  że odstawianie słodyczy, może okazać się dosyć skomplikowaną sprawą. Pewnego dnia poszłaś za impulsem, za głosem serca. Zrobiłaś ostre cięcie i tak z dnia na dzień po prostu wyrzekłaś się wszystkiego, co słodkie. Przez pierwsze dwa dni szło Ci świetnie i naprawdę byłaś z siebie dumna. Odmówiłaś ciasta do kawy, dzielnie chrupałaś warzywa zamiast lodów po ciężkim dniu w pracy, nie kupiłaś batonika podczas zakupów. Niestety, po tych kilku zwycięstwach, coś się zaczęło psuć. Dopadł Cię ból głowy, warczałaś na wszystkich w swoim otoczeniu, prawie chodziłaś po ścianach, a im bardziej starałaś się nie myśleć o słodyczach, tym bardziej Cię do nich ciągnęło. Istny koszmar! 

Nic dziwnego, że w końcu uległaś i zjadłaś czekoladę, i to całą. A gdy już zaczęłaś, to stwierdziłaś, że nie ma sensu się dalej męczyć. Że wcale nie jest tak źle, że nie jesz tych słodyczy, aż tak dużo. A porządnym detoksem cukrowym  zajmiesz się, jak będziesz miała więcej czasu.

Znasz to?

Dlaczego detoks cukrowy jest ważny?

Detoks cukrowy jest ważny, bo po prostu jesz za dużo cukru. I rozchodzi się tutaj o słodycze, które świadomie pakujesz do wózka podczas zakupów, a później zjadasz, o cukier, który sama wsypujesz do kawy czy herbaty, jak i o cukier, który jest ukryty w produktach, których nawet o to nie podejrzewasz.

Twój organizm poradzi sobie z pięcioma łyżeczkami cukru dziennie. Niestety zjadasz go dużo, dużo więcej. Puszka napoju energetycznego to prawie siedem łyżeczek cukru, batonik snickers to sześć łyżeczek cukru, porcja czekoladowych płatków śniadaniowych z mlekiem to ponad cztery łyżeczki cukru. Cukier znajdziesz też w lekarstwach, jogurtach, sokach, serkach kanapkowych, sosach pomidorowych, gotowych posiłkach, sosach do sałatek, musztardzie, mlekach roślinnych. Jest praktycznie wszędzie.

Sama sobie odpowiedz na pytanie, ile tego cukru jesz każdego dnia?

Co możesz zrobić, żeby detoks cukrowy w końcu się udał?

Wyciągnij wnioski

Wyciągnij wnioski ze swoich wcześniejszych porażek. Musisz wiedzieć, że porażka jest częstym elementem zmiany. Tak to działa. Ale to nic! Po prostu, jak najszybciej wracaj do gry!

Co możesz zrobić?

Wypisz wszystkie sytuacje z przeszłości pod wpływem, których porzuciłaś swój cel.  A następnie, z boku, wypisz co zrobiłabyś teraz, żeby pozostać na zdrowszym kursie. Konkretne zalecenia. To będzie Twoja ściąga na przyszłość.

Rozpoznaj swój prawdziwy problem

Zastanów się dlaczego sięgasz po czekoladę czy ciastko. Co te słodycze mają Ci dać? Czego tak naprawdę potrzebujesz?
Jesteś głodna? Chce Ci się pić? Jesteś zmęczona? Potrzebujesz rozrywki? Chcesz coś świętować?
Gdy rozpoznasz prawdziwy powód, znajdziesz też inne rozwiązanie. I słodycze nie będą Ci już po prostu potrzebne.

Jedz zdrowiej

Im więcej zjesz zdrowego, pełnowartościowego jedzenia, tym mniej będziesz miała miejsca na syfskie słodycze. Ogranicz produkty z oczyszczonych ziaren — biały chleb, biały makaron, biały ryż. Ogranicz mięso, wędliny i parówki. Proste węglowodany i nadmiar białka zwierzęcego sprawiają, że bardziej chce Ci się słodkiego. Pij wodę i zielone, odżywcze koktajle, jedz regularnie, jedz śniadania.

Co możesz zrobić?

Planuj swoje menu na kilka dni do przodu i szykuj posiłki w domu z produktów, jak najwyższej jakości, jak najmniej przetworzonych i tych, które tłumią ochotę na słodkie. Pamiętaj o zdrowych tłuszczach, które cię nasycą i znacznie ułatwią odstawienie słodyczy. Dodawaj warzywa do każdego posiłku, pij odpowiednią ilość wody oraz zielone koktajle, przegryzaj orzechy i surowe warzywa.

.

Nie daj się nabrać zdrowym słodyczom ze sklepu

Pozwalasz sobie na słodkości z działu ze zdrową żywnością, bo wierzysz, że są zdrowe. Niestety większość z nich zawiera olbrzymie ilości cukru oraz innych substancji słodzących.

Co możesz zrobić?

Czytaj etykietę każdego produktu, który chcesz kupić. Nawet produktów ekologicznych. I nie kupuj niczego, co ma w swoim składzie cukier albo sztuczne słodziki. A jeśli dopadnie cię ochota na coś słodkiego, wypij zielony koktajl.

Nie zamieniaj cukru na inne substancje słodzące

Cukru nie jesz, jasna sprawa. Ale  cukier brązowy, cukier kokosowy, ksylitol, syrop z daktyli, syrop klonowy, miód, sztuczne słodziki to już tak, bo przecież są zdrowsze. Niestety tak to nie działa. To dalej intensywny i wzmocniony słodki smak, którego twój mózg będzie się domagał. 

Co możesz zrobić?

Na czas detoksu pozbądź się z domu wszystkich substancji słodzących, jakie tylko znajdziesz. Możesz schować je w garażu albo w piwnicy. A gdy dopadnie cię ochota na słodkie, wypróbuj któryś z tych sposobów.

Nie zasłaniaj się tym, że mózg potrzebuje do pracy cukru

Mam tutaj dla ciebie złą wiadomość. Nie musisz jeść słodyczy, żeby twój mózg dobrze pracował. Oczywiście potrzebuje on glukozy, ale wystarczy mu ta z jabłka czy z jogurtu naturalnego. Stymulowanie go słodyczami prowadzi do uzależnienia i osiągnięcia wręcz przeciwnego efektu — spadku koncentracji, problemów z zapamiętywaniem, rozdrażnienia.

Co możesz zrobić?

Pozbądź się z szuflad biurka wszystkich słodyczy i zapełnij je owocami, świeżymi warzywami i orzechami. To znacznie lepsza opcja niż ciastka.

Pamiętaj!

Ograniczenie albo odstawienie słodyczy wcale nie musi być trudne i skomplikowane. Wręcz przeciwnie. Możesz odkryć mnóstwo nowych smaków, zacząć jeść więcej warzyw i owoców, które będą Cię wzmacniać. Możesz podejść do tego bez spiny i po prostu dobrze się bawić. Powodzenia!

A tutaj mam coś jeszcze dla Ciebie!

.