fbpx

Co może utrudniać Ci odchudzanie? Sprawdź 5 głównych powodów

Diety odchudzające bywają kuszące i obiecują bardzo dużo. Niestety najczęściej nie dają nic w zamian. Początkowa euforia i mniejsza liczba na wadze szybko znikają. Zostaje natomiast frustracja, wyrzucanie sobie lenistwa i beznadziejności no i efekt jojo, który już totalnie Cię dobija. Jeśli kiedykolwiek tego doświadczyłaś to jestem pewna, że dodałabyś jeszcze kilka rzeczy do tej wyliczanki.

Diety, które zakładają nagłe obcięcie kalorii albo każą Ci coś jeść, a czegoś nie jeść to ogromny stres dla Twojego ciała. Hormony zaczynają szaleć, chodzisz wiecznie głodna, jeszcze bardziej ciągnie Cię do słodkiego albo tłustego i słonego, stajesz się rozdrażniona, nie masz na nic siły. Taka dieta to ciągła walka i odliczanie dni do końca! A później puszczają Ci hamulce i wszystko zaczyna się od początku. 

A ja wiem, że można inaczej. Na spokojnie, bez tych skoków nastroju od pełnej mobilizacji do pełnej rezygnacji i totalnego doła. Z totalnym wsparciem dla siebie, a nie wiecznym wyrzucaniem sobie, że ‘i tak mi się nie uda’, ‘i tak się poddam’, ‘nie wyjdzie mi’, ‘jestem beznadziejna’.

Możesz wiele zmienić i to z poczuciem, że dzieje się to przy okazji i nie jest żadną dietą! 

5 powodów, które mogą utrudniać Ci schudnięcie

Zacznijmy od tego, że każdy Twój nadprogramowy kilogram to znak, że Twoje ciało zostało wyprowadzone z równowagi i nie działa tak, jak powinno. Bezpośrednią przyczyną jest to co i jak jesz, i jak żyjesz (ile śpisz, jak radzisz sobie ze stresem, ile czasu w ciągu dnia możesz przeznaczyć dla siebie). A to z kolei wpływa na to, jak obecnie funkcjonuje Twoje ciało.

Dlatego tak istotne jest wyłapanie prawdziwego powodu tego, że Twoje odchudzanie jest ciągle nieskuteczne. Jeśli masz pewność, że jesz to, co trzeba i codziennie się ruszasz (wystarczy 30-minutowy spacer), to sprawdź, co jeszcze może utrudniać Ci odchudzanie.

Nieprawidłowo pracująca tarczyca

Tarczyca to jeden z największych gruczołów dokrewnych w organizmie. Jest sterownikiem całego Twojego ciała, szczególnie metabolizmu. Hormony wydzielane przez tarczycę wpływają na funkcjonowanie każdej Twojej komórki. Dlatego, gdy pojawiają się jakiekolwiek zaburzenia to samopoczucie często jest tak bardzo złe i tak różne są objawy. Jeśli tarczyca nie pracuje prawidłowo, zdrowe zrzucenie wagi będzie niemożliwe.

Niestabilny poziom cukru we krwi

Wszelkie wahania poziomu cukru we krwi czy też jego stale podwyższony poziom zmuszają trzustkę do wydzielania nadmiernej ilości insuliny. To prowadzi w konsekwencji do zaburzenia równowagi hormonalnej w organizmie, stanów zapalnych oraz problemów z detoksem wątroby. Te wszystkie czynniki mają wpływ na brak efektów w odchudzaniu.

Za dużo toksyn

Toksyny (stres jest jedną z nich) potrafią bardzo mocno namieszać w Twoim życiu. Oczywiście Twoje ciało potrafi samo sobie z nimi poradzić. Ma do tego doskonale przygotowane narządy – wątrobę, nerki, skórę czy płuca oraz mechanizmy, dzięki którym przekształca zanieczyszczenia w mniej szkodliwe związki, które jest w stanie bez problemu wydalić. ALE! Prawda jest też taka, że żyjesz bardzo intensywnie i toksyny dopadają Cię na każdym kroku. Część z nich kumuluje się w tkance tłuszczowej. To prowadzi do rozregulowania całego układu hormonalnego. Twoje ciało przestaje reagować na leptynę, hormon, który informuje o sytości. Dlatego jesz znacznie więcej niż potrzebujesz. Nadmiar cukru obciąża wątrobę i sprawia, że każda jego nadwyżka jest przekształcana w tłuszcz. A to w konsekwencji prowadzi do problemów z odchudzaniem.

Niedobory witamin i minerałów

Witamina D – stymuluje metabolizm, poprawia wrażliwość komórek na insulinę, wspiera prawidłowe funkcjonowanie flory bakteryjnej. Więcej o witaminie D pisałam tutaj ‘Witamina D3. Wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć’
Jod – niedobory jodu są korelowane z oporną na leczenie otyłością
Magnez – zbyt mało magnezu to zmniejszona wrażliwość tkanek na insulinę
Kwasy omega 3 – wpływają na prawidłowy metabolizm
I wiele, wiele innych

Zaburzenia flory bakteryjnej

Wiele badań wskazuje na zależność pomiędzy zaburzeniami równowagi pomiędzy dobrymi a złymi bakteriami w organizmie a wzrostem tkanki tłuszczowej. Ale nie tylko. Zaburzona flora bakteryjna to słaby układ odpornościowy. Dlatego w pierwszej kolejności warto zadbać o dietę wspierającą jelita, a także dobre probiotyki.

Zdrowe odchudzanie bez frustracji i efektu jojo jest, jak najbardziej możliwe. Pod warunkiem, że w pierwszej kolejności zajmiesz się swoim zdrowiem i znajdziesz przyczynę nierównowagi, w jakiej znajduje się Twoje ciało. I zaczniesz działać u źródła, a nie maskować prawdziwy problem.

Co dalej?

Zacznij działać! W pierwszej kolejności przyjrzyj się temu co i jak jesz na co dzień. Najlepiej, jak będziesz wszystko sobie zapisywać. A następnie zrób badania krwi, które pomogą Ci zająć się problemem u jego źródła. No i obowiązkowo, poklep się po plecach, za to, że już teraz szukasz dobrych dla siebie rozwiązań!

A tutaj mam coś jeszcze dla Ciebie!

Pobierz bezpłatnego workbooka ‘Twój zdrowy start’ i zbuduj swoje solidne podstawy! Znajdziesz w nim 5 kroków, które pomogą Ci schudnąć zdrowo, przyjemnie i skutecznie!

Twój zdrowy start
.